Türkmenistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Aşkabat‘tır.

Başkent Aşkabat'tan bir görüntü.
Başkent Aşkabat’tan bir görüntü.

 

Ülkenin komşuları; güneyde İran, kuzeyde Kazakistan, kuzeydoğuda Özbekistan, güneydoğuda Afganistan‘dır. Ayrıca batıda Hazar Denizi‘ne kıyısı bulunmaktadır.

Türkmenistan Haritası
Türkmen kelimesi, Türk men/ben Türk’üm, Türk iman/imanlı Türk, Tirkeman/ok atıcı halk, Tyurkman/Türkler’in yurdu gibi çeşitli anlamlarla açıklanır.

Türkmenistan 19. yy‘da Çarlık Rusya hakimiyetine girdi, Rusların sömürgeci politikaları, I. Dünya Savaşı sırasında daha da ağırlaştı. Ruslar savaşı bahane ederek Türkmenler’in elindeki verimli toprakları ve hayvanları aldı.

1917 Bolşevik İhtilali‘nden sonra Türkmenler ayaklanıp bir hükümet kurduysa da Kızıl Ordu Türkmenistan’a girdi ve burayı da SSCB‘ye girmeye zorladı. Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle beraber, Türkmenistan, 27 Ekim 1991‘de bağımsızlığını ilan etti.

Ülke nüfusu 5.5 milyon olup, başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Bayrağı; yeşil zemin üzerine dikey ve birbirine bitişik vaziyette 5 Türkmen halısı ve iki zeytin dalı, yine yeşil zemin üzerine sola bakan beyaz renkli hilal ve beş adet yıldızı bulundurmaktadır.

Ülkenin para birimi Türkmenistan Manatı olup, ekonomisi büyük ölçüde doğalgaz ve tarıma dayanır.

Dünyanın en büyük doğalgaz üreticilerinden biri olan Türkmenistan, ülke içinde doğalgazı ücretsiz dağıtmaktadır.

Ayrıca Kazakistan, Rusya, Pakistan ve Afganistan’a ulaşan doğalgaz boru hatları vardır.

1 Yorum

  1. TÜRKMENİSTANDA ÜLKE İÇERİSİNDE DOĞALGAZ ÜCRETLİDİR. Türkmenistan hükümeti, bugüne kadar halka bedava verilen bedava elektrik, doğalgaz, su ve tuzun 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli olarak sağlanacağı bildirmiştir.

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin