Türk tarihinde 27 Ocak günü yaşanmış önemli olaylar;

1299: Üç kıtada altı asır hüküm sürecek olan Osmanlı Devleti kuruldu.

1481: Osmanlı veziriazamlarından ve tarihçi Karamani Mehmed Paşa İstanbul’da bir grup yeniçeri tarafından katledildi.

1517: Yavuz Sultan Selim Han’ın Ridaniye Zaferi’nden sonra, Mısır Sultanı Tumanbay, bir gece baskını ile Kahire şehrini geri aldı. Tumanbay, bu kahramanca harekatı 7.000 – 8.000 kişilik bir kuvvetle gerçekleştirdi. Baskın sırasında, şehirde bulunan az sayıdaki Osmanlı ordusuna mensup muhafızların hepsi kılıçtan geçirildi. Tumanbay’ın Kahire üzerindeki bu son hakimiyeti, yalnızca iki gün sürdü. Yavuz Sultan Selim Han, Kahire’nin geri alınması için Veziriazam Yunus Paşa’yı görevlendirdi. Paşa bir gün içinde emri yerine getirdi.

1521: Memlüklü Emiri, sonradan Osmanlı Devleti’nin Şam Beylerbeyi Canbirdi Gazali, Şam yakınlarında öldürüldü.

1563: Denizle ilgili olarak yazdığı eserlerle tanınan matematik bilgini, coğrafyacı, yazar ve şair, Osmanlı denizcisi Seydi Ali Reis Diyarbakır’da vefat etti.

1635: Osmanlı döneminin en büyük kaside ve hiciv ustası Şair Nef’i İstanbul’da idam edildi.

1695: II. Ahmet’in ölümüyle II. Mustafa Osmanlı padişahı oldu.

1873: Türk basınında ilk sansür uygulaması, Ebuzziya Tevfik’in çıkardığı Hadika Gazetesi’nin ‘zihinleri bulandırdığı’ gerekçesiyle iki ay süreyle kapatılması kararı verilerek gerçekleşti.

1903: Şair ve yazar Mehmed Tahir Menemenlizade, İstanbul’da 41 yaşında kalp krizinden öldü.

1913: Gazeteci, matbaacı, mütercim ve yayıncı Ebuzziya Tevfik İstanbul’da, işinden evine dönerken Kadıköy vapurunda vefat etti.

1921: Kurtuluş Savaşı’nda silah ve cephane taşıyan ‘Alemdar’ isimli tahlisiye gemisi, Karadeniz’de Fransız savaş gemisinin saldırısına uğradı. Alemdar’ın kaptanı ateş ederek kendisini savundu ve Ereğli limanına ulaşmayı başardı.

1923: İzmir’e gelen Mustafa Kemal Paşa, Karşıyaka’da trenden inerek, Ege gezisine başladığı gün (14 Ocak) ölen annesinin kabrini ziyaret etti.

1937: Cenevre’de Milletler Cemiyeti toplantısında Hatay’ın bağımsızlığı kabul edildi.

1940: Milli Koruma Kanunu Resmi Gazete‘de yayınlandı.

1943: Varlık Vergisini ödemeyen mükellefler, borçlarını “bedenen çalışarak ödemeleri” için çalışma kamplarına gönderildi. Tümü İstanbullu gayrimüslimlerden oluşan 32 kişilik ilk kafile Aşkale’ye doğru yola çıktı.

1947: Öğretim kurumları dışında din eğitimine izin verildi.

1948: Kazım Karabekir’in ölümü ile boşalan meclis başkanlığına Ali Fuat Cebesoy getirildi.

1954: Köy Enstitüleri kapatıldı.

1954: Millet Partisi kapatıldı; din esasına dayanan ve amacını gizleyen bir parti olduğu iddia edildi, yöneticileri de birer gün hapis ve 250’şer kuruş para cezasına çarptırıldı.

1956: Yabancı petrol şirketi Mobil, Türkiye‘de ilk petrol arama ruhsatını alan ilk firma oldu.

1958: Kıbrıs’ta 10 bin Türk “taksim” lehinde gösteri yaptı. İngiliz askerleri topluluğun üzerine zırhlı araçlarla yürüdü, yaralananlar oldu.

1972: Süleyman Demirel, “Rejimi değiştirme gayreti siyasi suç değildir” dedi.

1973: Los Angeles Başkonsolosumuz Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir, Santa Barbara’da ASALA tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu öldüler. Katil Ermeni kökenli ABD vatandaşı Gurgen Yanıkyan, 2 Temmuz 1973 tarihinde ömür boyu hapse mahkum oldu. Ermeni toplum önderleri Yanıkyan’ı kahraman ilan ederek cinayeti meşrulaştırmaya çalıştılar.

1974: Kıbrıs’ta EOKA cinayet şebekesini kurup yıllarca Türkler’e yönelik saldırı ve katliamların düzenlenmesine öncülük eden Grivas, Kıbrıs’ın Limasol şehrinde öldü.

1994: Özgür Gündem gazetesinin Ankara temsilciliğinde patlama oldu. Gazetenin Ankara Haber Merkezi’ne de molotof kokteyli atıldı.

1995: Çocuk Hakları Sözleşmesi Türkiye tarafından çekince koyularak kabul edildi.

1996: Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına Yunan ve Türk gazetecilerin ayrı ayrı bayrak dikmeleri Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim yarattı.

1996: Bursa’da 1963 yılından beri hizmet veren Teleferik, özelleştirildi.

2005: Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Başbuğ, Kürt gruplarını uyararak, “Kerkük’ün özel statüsünün korunması Türkiye için hayati önemdedir.” dedi.

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin