Türk tarihinde 11 Şubat günü yaşanmış önemli olaylar;

1563: Osmanlı dönemi divan şairlerinden Fazli Kütahya’da öldü.

1681: Sultan IV. Mehmed Han döneminde Ruslarla Barış Antlaşması imzaladı.

1695: Koyun Adaları Muharebesi, Osmanlı Donanması’nın zaferiyle sonuçlandı.

1867: Sadrazam Mehmed Emin Âli Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu.

1888: İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Garı’nın inşaası büyük bir devlet töreniyle başladı.

1920: Maraş Fransız işgalinden kurtarıldı. Şehir halkının üstün kahramanlıklar göstermesi sebebiyle şehrin adı 1973 yılında Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

1926: Siirt milletvekili Mahmut Soydan’ın kurduğu Milliyet gazetesi yayımlanmaya başladı.

1936: İstanbul’da kar fırtınası: binalar yıkıldı, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü parçalandı.

1941: Ecnebi Musevilerin Türkiye‘den transit geçmeleri hakkında kararname yayımlandı; tabiyetlerinde bulundukları devletler tarafından kısıtlama getirilmiş ecnebi Museviler, ancak konsolosluklardan transit vizesi alarak Türkiye topraklarından geçebilecekler.

1957: Gazeteci Metin Toker tutuklanarak cezaevine girdi. Metin Toker, Demokrat Parti (DP) İstanbul Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Mükerrem Sarol ile Akis dergisi arasındaki davadan hapis cezasına çarptırılmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü, “Damadımın tutuklanması haberine üzülmedim, bu şerefli bir mahkümiyettir “dedi.

1959: Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs’ta bağımsız bir cumhuriyet yönetiminin kurulması konusunda Zürih Anlaşması’nı imzaladılar. Cumhurbaşkanının Rum kesiminden, yardımcısının Türklerden seçilmesi kararlaştırıldı. Bu cumhuriyet, Rum kesiminin anlaşma şartlarına uymaması nedeniyle dağıtıldı ve Türkler, 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni, 15 Kasım 1983’te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ni kurdular.

1961: 27 Mayıs İhtilali’nden sonra yeniden parti kurulmasına izin verilmesi nedeniyle Adalet Partisi, Cumhuriyetçi Mesleki Islahat Partisi, Yeni Türkiye Partisi ve Düstur Partisi isimli siyasi partiler kuruldu.

1964: Limasol’da (Kıbrıs) Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.

1965: Yeni Adana gazetesi Dünya Basın Barış Ödülü’nü kazandı.

1971: Kore kahramanı Türk generali Tahsin Yazıcı Ankara’da öldü.

1981: İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, şarkıcı Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Sanatçılar yabancı ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda yapmakla suçlanıyorlardı. Selda Bağcan teslim oldu ve serbest bırakıldı.

1994: HBB’de yayımlanan Yüksek Tansiyon adlı programın yapımcısı Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.Televizyoncular programda halkı askerlikten soğuttukları iddiasıyla yargılanmışlardı.

1998: Türkiye’de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı “Turizm Teşvik Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa” uyarınca alındı.

2006: Alman arkeologlar, Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe Mabedinde, insanlığın en eski haber sistemi olarak tanımladıkları ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.

2008: Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında ölen dokuz Türk’ün cenazesi Gaziantep’te toprağa verildi.

2015: Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan tecavüze uğrayarak öldürüldü. Olay Türkiye’de büyük bir kesim tarafından tepki ile karşılandı ve kadın hakları eylemlerine dönüştü.

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin