Türk tarihinde 1 Şubat günü yaşanmış önemli olaylar;

1256: Altın Orda Devleti’nin kurucusu Batu Han Rusya’da öldü.

1553: Fransız donanması Osmanlılar tarafından rehin alındı.

1567: Türk tarihçisi Celalzade Mustafa Çelebi İstanbul’da öldü.

1920: Fransızlar işgal ettiği Maraş’ta çarşıyı ateşe verdi.

1921: Kurtluş Savaşı’nın en kritik günlerinde Şeyh Sinusi başkanlığında Sivas’ın Zara ilçesinde İslam İhtilal Cemiyetleri İttihadı Kongresi toplandı. Kongrenin açılış konuşmasını Albay Bekir Sami (Kunduk) Bey yaptı. Milli Mücadele’yi destekleme destekleme kararı aldı. Talat Paşa başkanlığında Berlin’de yapılan son toplantıyı takiben cemiyet bir daha toplanmamak üzere dağıldı.

1933: Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okunmasına tepki gösteren Müslümanlar için Atatürk şu açıklamayı yaptı; “Konunun aslı din değil dil’dir. Kesin olarak bilinmelidir ki, Türk Milleti’nin milli dili ve milli benliği, bütün hayatında hakim ve esas kalacaktır.”

1933: Cumhuriyet ilkelerini benimsetmek ve aynı doğrultuda kültür hareketi oluşturmak amacıyla Halkevleri’nin yayın organı olarak Ülkü dergisi yayınlanmaya başladı.

1935: Ayasofya Cami müzeye çevrildi. Caminin müze haline getirilmesi Bakanlar Kurulu’nda 24 Kasım 1934 tarihinde kararlaştırılmıştı.

1935: İstatistik Genel Müdürlüğü kuruldu. Müdürlüğün adı daha sonra Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) olarak değiştirildi. Kurum 2005’ten itibaren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olarak faaliyet gösteriyor.

1936: Tedavüldeki son Osmanlı banknotları tedavülden kaldırıldı.

1943: İngiliz Başbakanı Winston Churchill, Türkiye’nin katılımıyla Balkanlarda yeni bir cephenin açılmasını sağlayabilmek için Adana Yenice istasyonunda ki bir vagonda İnönü ile görüştü. Churchill, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı’na katılmasını istiyordu.

1963: İki uçağın Ankara üzerinde çarpışarak Ulus semtine düşmesi sonucu 80 kişi yaşamını yitirdi.

1979: Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi, evinin önünde düzenlenen bir suikastla öldürüldü.

1984: Doğu Türkistan mücahitlerinden İsa Yusuf Alptekin, İstanbul’da Türkistan’ın Sesi Dergisi’ni yayınlamaya başladı.

1989: Millî futbolcu Tanju Çolak, Monte Carlo’da düzenlenen törende Altın Ayakkabı ödülü aldı.

1997: Susurluk’taki trafik kazası sonucunda ortaya çıkan skandal sebebi ile, bazı sivil toplum kuruluşlarının yönlendirmesiyle Türkiye genelinde saat 21.00’de Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık eylemi başlatıldı.

1999: Barış Manço, 31 Ocak gecesi İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve aynı gece saat 01:30’da hayatını kaybetti.

2001: Önce Vatan gazetesi yayın hayatına başladı.

2012: 30 yıllık Dev-Yol davası düştü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesinde 574 sanıkla 18 Ekim 1982’de başlayan Dev-Yol ana davasının tüm sanıklar yönünden zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

2013: Ankara’da ABD Büyükelçiliği’nde patlama; patlamada iki kişi hayatını kaybetti.

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin