Home Bağımsız Türk Devletleri Özbekistan Cumhuriyeti

Özbekistan Cumhuriyeti

0
1531

Özbekistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Türkiye Cumhuriyeti, ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Taşkent’tir.

Başkent Taşkent'ten bir görüntü.
Başkent Taşkent’ten bir görüntü.

 

Ülkenin komşuları; kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan’dır.

Özbekistan Haritası
Orta Asya‘nın en kalabalık Türk topluluğu olan Özbekler‘in adı, Altın Orda Devleti‘nin hanı Özbek Han‘dan gelmektedir.

19. yy‘da Türkistan‘da iyice ilerlemiş olan Rusların hakimiyeti altında yarı bağımsız olarak varlığını sürdüren Buhara Hanlığı‘ndaki Özbekler, çeşitli baskılara ve zulümlere maruz kaldı.

Bölgede Harezm ve Buhara Sovyet Halk Cumhuriyetleri‘nin kurulmasıyla “Basmacı Ayaklanması” olarak bilinen bir halk direnişi başladı.

Bu hareket Ruslar tarafından bastırılmış, bölgedeki cumhuriyetler birleştirilip tamamen SSCB‘ye dahil edilmiştir.

SSCB’nin çöküşüyle, Özbekistan, 1 Eylül 1991‘de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülkenin nüfusu 31,576,400 olup, yönetim biçimi cumhuriyettir. Bayrağı; mavi, beyaz, yeşil renkteki yatay şeritler ve beyaz şeridi diğerlerinden ayırak kırmızı ince şeritler ile mavi zemin üzerindeki beyaz bir hilal ve 12 adet küçük beş köşeli yıldızdan oluşmaktadır.

Ülkenin para birimi Özbekistan Somu‘dur, ekonomisi tarım ve sanayiye dayanmaktadır. Ayrıca doğalgaz, altın ve uranyum gibi önemli yeraltı kaynaklarına sahiptir.

Özbekistan’da karasal iklim tipi hakim olup nüfusun önemli bir kısmı tarımla uğraşmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin