Home Bağımsız Türk Devletleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

0
1421

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasının kuzeyini teşkil edip, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Lefkoşa‘dır.

Lefkoşa
Başkent Lefkoşa’dan bir görüntü.

Bağımsızlığı yalnızca Türkiye tarafından tanınmakta olan Kıbrıs, “Yavru Vatan (Kıbrıs’ta yaşayan Türkler bu söylemden pek hoşlanmazlar)” olarak nitelendirilmekte ve ülkeye uygulanan ambargo nedeniyle her alanda Türkiye tarafından desteklenmektedir.

Ülkenin komşuları; kuzeyde Türkiye, doğuda Suriye ve Lübnan, güneyde İsrail ve Mısır, batıda Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘dir.

KKTC Haritası
Adanın Türklerle ilk teması 1571‘de Magosa‘nın teslim olmasının ardından, tamamen Osmanlı Devleti‘nin hakimiyeti altına alınmasıyla gerçekleşmiştir. Adada Türk nüfusu, fetihten sonra Karamanlıların buraya göç ettirilmesiyle oluşmuştur.

19. yy‘a kadar Osmanlı idaresinde kalan ada, I. Dünya Savaşı‘nda Osmanlı Devleti’nin yenilmesiyle İngiliz yönetimine geçti ve sömürgelerinden biri haline geldi.

1960‘da Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu, Rumlar adanın Yunanistan‘a bağlanmasını istiyorlardı ve Kıbrıs Türkleri‘ne tacizler başladı. Rumlar köyleri basarak çok sayıda Türk’ü öldürdüler.

Bunun üzerine 1974‘te Kıbrıs Barış Harekatı başlatılmış, 15 Kasım 1983‘te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Ülkenin nüfusu 286.257 olup, ülke yarı başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Bayrağı, beyaz zemin üzerine üstte ve altta kırmızı şerit ile ortada kırmızı renkte ay ve yıldızdan oluşmaktadır.

KKTC’nin para birimi Türk Lirası‘dır, ekonomik anlamda büyük ölçüde Türkiye’ye bağımlıdır. Eğlence ve turizm sektörü gelişmiştir.

Henüz Yorum Yok

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin