Kırgızistan, Orta Asya’da bulunmakta olup; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Bişkek’tir.

Başkent Bişkek'ten bir görüntü.
Başkent Bişkek’ten bir görüntü.

 

Ülkenin komşuları, kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti’dir.

Kırgızistan Haritası

Kırgız adının anlamının birincisi; -iz eki (iki – iz = ikiz vb.) almış “kırk” yani Kırk-ız, “Kırklar” olduğu, ikincisinin ise; “Kırgız” adı, “kırk uz” yani “kırk boy” anlamına geldiği söylenmektedir.

En eski Türk boylarından biri olan Kırgızlar Hunlar‘dan itibaren neredeyse bütün Türk Devletleri‘nin kuruluşunda yer almışlardır.

Kırgız Türkleri, 19. yy’da tamamen Çarlık Rusya hakimiyetine girdi ve Ruslar’ın sömürgeci politikalarını giderek arttırmasıyla sosyal ve ekonomik alanlarda giderek kısıtlandılar. Topraklarının pek çoğuna el konulup Ruslar’ın iskan ettirilmeye başlanmasıyla Kırgız Türkleri’nin isyanları en şiddetli halini aldı.

1916 yılında ayaklanmalar korkunç bir şekilde bastırıldı ve 100.000‘i aşkın Kırgız, Ruslar tarafından öldürüldü. Bu olay tarihe “Ürkün Katliamı” olarak geçmiştir.

1917 Bolşevik İhtilali‘nden sonra Kırgızlar Alaş Orda Devleti‘ne katıldıysa da Kızıl Ordu‘nun ilerlemesiyle bu defa SSCB tarafından boyunduruk altına alınmıştır.

Kırgızistan 31 Ağustos 1991 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını yeniden ilan etmiştir.

Ülkenin nüfusü yaklaşık olarak 5.5 milyon olup, yönetim şekli Parlamenter Cumhuriyet’tir. Bayrağı, kırmızı zemin üzerine sarı renkte kırk kollu güneş bulundurur, bu güneş, kırk boyu temsil eder.

Ülkenin para birimi Kırgızistan Somu olup, ülke ekonomisi tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayanır.

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengindir, kömür yataklarıyla Orta Asya‘da başı çekmektedir.

Kırgızistan’da eğitim seviyesi yüksektir ve resmi dil Kırgızca ile Rusça‘dır.

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin