Azerbaycan, Güney Kafkasya’da yer alan; Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Bakü‘dür.

Azerbaycanlılar öz be öz Türk‘tür. Bilinenin aksine Azerbaycan’da yaşayanlara “Azeri” diye hitap etmek yanlıştır. Azerbaycan, Anadolu gibi bir bölgedir. Nasıl Anadolu’da yaşayan Türklere “Anadi” denilmiyorsa Azerbaycan’da yaşayan Türklere de “Azeridenemez.

Bakü
Başkent Bakü’den bir görüntü.


Ülkenin komşuları
; kuzeyde Rusya ile Gürcistan, güneyde İran, batıda Ermenistan ve güneybatıda Türkiye‘dir. Ayrıca Hazar Denizi‘ne kıyısı bulunmaktadır.

Azerbaycan Haritası
Türklerin Azerbaycan’a gelişlerinin Saka / İskit döneminde olduğu tahmin edilmektedir.


Rusya İmparatorluğu
‘nun egemenliğinden çıkıp 28 Mayıs 1918‘de kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Orta Doğu’da kurulan ilk laik ve demokrat ülke olma özelliğini taşır. Ancak bu devlet 1920’de Kızıl Ordu‘nun Azerbaycan’a girmesiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘ne katılmak zorunda kalmıştır. SSCB’nin çöküşüyle 18 Ekim 1991‘de bağımsızlığını yeniden ilan etmiştir.

Kendisine bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti vardır.

SSCB’nin son döneminde Ermenistan’ın Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ üzerinde hak iddia etmesiyle iki ülke arasında savaş ortaya çıktı. Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde büyük bir katliama tanık oldu. Ermeni güçler Azerbaycan Hükümeti’nin verilerine göre tam 613 sivili katletti. Hocalı Katliamı; Azerbaycan, Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Peru, Honduras, Sudan ve ABD’nin bazı eyaletlerince tanınmaktadır.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ yüzünden çıkan savaş halen devam etmektedir.

Ülkenin nüfusu 9.611.700 olup, yönetim biçimi cumhuriyettir. Bayrağı; gök mavi, kırmızı ve yeşil renkteki yatay şeritler ile kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır.

Azerbaycan’ın para birimi olan Manat, dünyanın en değerli para birimleri arasındadır.

Azerbaycan, 11 iklim çeşidinin 9’una sahiptir, bu nedenle verimli tarım arazileri vardır. Tarım ve hayvancılık gelişmiştir.

Azerbaycan, dünyanın en eski petrol ihracatçısıdır, ekonomisi de petrole dayalıdır. Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı 1.768 km uzunluğundadır ve Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçer. Petrolden sonra en önemli gelir kaynağı ise doğalgazdır.

Petrol Boru Hattı
Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı

Ülkenin eğitim düzeyi diğer Türk devletleri arasında en iyi konumdadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti
5 (100%) 2 vote[s]

1 Yorum

Cevap Yaz

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin